Gdzie zarejestrować domenę? Różnice w cenach sięgają ponad 100%

15.05.2017

Planujesz uruchomić sklep, bloga, stronę internetową? W takim przypadku na pewno myślałeś już o rejestracji domeny internetowej. Jeśli nie to najwyższy czas to zrobić. Przeczytaj poniższy wpis aby dowiedzieć się gdzie zarejestrować domenę aby nie przepłacać.

Czym jest domena?

Mówiąc w dużym skrócie domena to adres Twojej strony internetowej. Po wpisaniu nazwy Twojej domeny w pasek adresu przeglądarki internetowej wyświetli się Twoja strona www. Przykłady domen to np. google.com, allegro.pl, onet.pl itd. A moja domena to webego.pl.

Wybór domeny i operatora

Czym kierować się przy wyborze domeny opiszę w osobnym wpisie. Tutaj skupię się na tym gdzie możesz tę domenę zarejestrować, jak przebiega proces rejestracji i ile to kosztuje.

Co mamy do wyboru?

W Polsce mamy kilku dużych graczy na rynku rejestracji domen i sporo mniejszych. Ilość operatorów jest bardzo duża dlatego wybiorę do porównania tych najbardziej popularnych: Nazwa.pl, Home.pl, Domeny.pl, OVH.pl i az.pl

O ile trudno precyzyjnie porównać ofertę hostingu, ponieważ oferty często różnią się od siebie drobnymi szczegółami o tyle bardzo łatwo porównać ofertę rejestracji domen.

Warto pamiętać, że domenę i hosting możesz utrzymywać u różnych operatorów. Przykładowo domenę możesz wykupić i opłacać w OVH.pl a hosting u dowolnego innego dostawcy, np. nazwa.pl. Co więcej takie rozwiązanie często pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Rejestracja domeny

Rejestracja domeny przebiega bardzo podobnie u wszystkich operatorów. Rozpoczyna się od wpisania nazwy domeny, którą chcesz zarejestrować. Podczas rejestracji konieczne jest podanie danych firmy (lub osobowych jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej) i danych kontaktowych (email, telefon). Po wyborze odpowiedniej oferty mamy też możliwość skonfigurowania serwerów DNS dla domeny ale to równie dobrze możemy zrobić w późniejszym terminie.

Ile to kosztuje?

Koszty związane z utrzymaniem domeny należy rozpatrywać długoterminowo. Pierwszy rok często możemy dostać w promocyjnej cenie za symboliczną złotówkę ale koszty odnowienia na kolejne lata u różnych operatorów mogą być bardzo różne. Różne ceny obowiązują też dla różnych rozszerzeń domen. Najpopularniejszym rozszerzeniem w Polsce jest .pl ale często również trafiają się domeny .com lub.eu.

Poniższa tabelka prezentuje koszty związane z rejestracją domeny u kilku popularnych polskich rejestratorów.

 

Aktualizacja: 15.05.2017, ceny netto

 

Rejestracja .pl

Przedłużenie .pl na rok

Rejestracja .com

Przedłużenie .com na rok

Rejestracja .eu

Przedłużenie .eu na rok

Nazwa.pl

0 zł*

100.00 zł

39.90 zł

99.00 zł

od 29.90 zł

79.00 zł

Home.pl

0 zł*

100.00 zł

49 zł

80 zł

od 19.90 zł

70.00 zł

Domeny.pl

9.95 zł*

99,99 zł

34,95 zł

99,99 zł

od 19,95 zł

99,99 zł

az.pl

9.90 zł

90.00

49.00 zł

80.00 zł

od 9.90 zł

60.00 zł

OVH.pl

9.95 zł

40.64 zł

35,47 zł

39.99 zł

11.06 zł

21.96 zł

*cena obowiązująca w aktualnej promocji

Planujesz projekt internetowy?

Szukasz wykonawcy sklepu, strony www, portalu lub aplikacji internetowej? A może potrzebujesz konsultacji?

Zapytaj o wycenę

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach mojej strony stosuję pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażasz zgody, uprzejmie proszę o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij