CMS dla strony internetowej - WordPress, Joomla, Drupal? A może dedykowany?

07.05.2017

Jeśli planujesz utworzenie nowej strony internetowej i planujesz nią zarządzać samodzielnie (dodawać aktualności, modyfikować treści, podmieniać zdjęcia, aktualizować ofertę itp.) niezbędne będzie wyposażenie strony w CMS (Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią).

Jaki CMS wybrać?

Jeśli masz już trochę doświadczenia lub zrobiłeś podstawowy research na pewno obiły Ci się o uszy takie nazwy jak WordPress, Joomla czy Drupal. Są to najbardziej popularne dostępne na licencji ‘Open Source’ (w uproszczeniu mówiąc - darmowe) systemy CMS.

Systemy te swoją popularność zdobywały przez wiele lat. Niewątpliwym liderem jest obecnie WordPress, który wg. serwisu builtwith.com odpowiada za funkcjonowanie ok. 30% stron internetowych na świecie.

Czy w takim razie WordPress to najlepszy wybór?

Może się wydawać, że tak ogromna popularność tego systemu świadczy o tym, że Twoja strona powinna działać właśnie w oparciu o ‘WP’. Owszem, WordPress jest to dość stabilny i dający spore możliwości system. Projekty w oparciu o WP można wdrażać dość szybko . Nietrudno też znaleźć programistę/web developera, który ma choćby podstawową znajomość tej technologii. Plusów jest sporo ale WordPress nie jest pozbawiony wad.

Wady WordPress

Popularność = podatność na ataki

Tak, to co czyni ten system najlepszym wyborem czyni go również najgorszym. Tak ogromna popularność WordPressa czyni strony oparte na tym systemie celem ataków hakerskich. Hakerzy, wykorzystując luki w systemie WP masowo przejmują kontrolę nad serwerami aby np. umożliwić sobie wysyłkę SPAMu

Utrzymanie kompatybilności dodatków (pluginów)

WordPress zdobył swoją popularność dzięki pluginom, czyli dodatkom, które w łatwy sposób pozwalają dodać na stronie różnorakie funkcjonalności. Dzięki pluginom możesz np. stworzyć slider ze zdjęciami, dodać na stronę terminarz wizyt a nawet zmienić swoją stronę w sklep internetowy. Niestety wiele pluginów do WP po kilku latach przestaje być rozwijanych i wspieranych przez swoich twórców, co skutkuje tym, że Twoja strona może z czasem przestać działać poprawnie i konieczne będzie zlecenie specjaliście

Obsługa CMS

Jeśli jesteś już dobrze zaznajomiony z obsługą WordPress to na pewno dodanie kolejnej podstrony w Twoim serwisie nie stanowi problemu i jest dla Ciebie intuicyjne. To prawda. WordPress jest bardzo intuicyjny jeśli chodzi o dodawanie nowych treści. Bardzo trudne może się natomiast okazać  (szczególnie dla osoby początkującej w obsłudze WP) odnalezienie niektórych ustawień systemu - te potrafią być ‘porozrzucane po różnych miejscach’ w panelu administracyjnym.

Podsumowanie

Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę wizytówkę możesz śmiało rozważyć wykorzystanie systemu WordPress. Miej jednak na uwadze, że w takim przypadku lepiej zapewnić sobie stałe wsparcie specjalisty, który zadba o bezpieczeństwo i stabilne działanie strony.

Projektując bardziej zaawansowany serwis internetowy warto wziąć od razu pod uwagę użycie innej platformy, która zapewni większe bezpieczeństwo i stabilność systemu. Warto rozważyć także stworzenie systemu dedykowanego pod Twój projekt.

Planujesz projekt internetowy?

Szukasz wykonawcy sklepu, strony www, portalu lub aplikacji internetowej? A może potrzebujesz konsultacji?

Zapytaj o wycenę

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach mojej strony stosuję pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażasz zgody, uprzejmie proszę o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij